Nordisk sommarkonferens

Vart är mänskligheten på väg?

för medlemmar av Antroposofiska Sällskapet och andra intresserade

Vi vet att klimatförändringarna är på väg att radikalt förändra livsbetingelserna på vår jord. Vi vet att det pågår en rovdrift av jordens resurser. Alltfler börjar få upp ögonen för att jorden utgör en levande helhet av balanserande element som inom vissa gränser kan utjämna störningar. Men att det finns kritiska nivåer där de ekologiska systemen riskerar att kollapsa. Vi anar nu att sådana apokalyptiska framtidsperspektiv är fullt realistiska. Och ändå fortsätter de processer som driver utvecklingen allt närmare stupet.

Den ekologiska krisen är direkt relaterad till det ekonomiska livet, till det globala finansiella system som alltmer ter sig som en spelmarknad där det primära målet är vinstmaximering.

Många känner stark oro för vart utvecklingen är på väg och upplever samtidigt en vanmakt inför möjligheten att ändra någonting alls. Utvecklingen tycks följa sin egen inneboende logik. Men det är människan som har skapat de oerhörda problem som hon nu står inför. Kan det vara så att skapandet av en hållbar framtid hör samman med förståelsen av vad människan är för ett väsen? Kan det vara så att vi måste förstå vår tids händelser även utifrån nutidsmänniskans inre situation?

Rudolf Steiner formulerade människans relation till världen i en meditation:
”Vill du lära känna världen
Se in i ditt inre
Vill du genomskåda dig själv
Skåda ut i världen.”

Hur kan vi påverka framtiden genom att utveckla en allt större förståelse för hur människan som fysiskt, själsligt och andligt väsen manifesterar sig i världen och vilken andlig potential människan har till att skapa sin framtid? Vilka praktiska konsekvenser skulle en sådan förståelse kunna leda till? Det är detta som konferensen handlar om.

Hundra år efter att Rudolf Steiner besökte de nordiska länderna för första gången inbjuder vi medlemmar och alla intresserade från de nordiska länderna till en konferens som berör vår tids stora frågor.

För första gången deltar en samlad styrelse från det antroposofiska världssällskapet i en nordisk konferens. De kommer individuellt att bidra till vårt tema – Att skapa framtid.

Vi gläder oss åt att många kan lära känna dem och få tillfälle till dialog och samarbete.

 

För Antroposofiska Sällskapet i Sverige
Anders Kumlander